ZDRAV STAV!
Centar korektivne gimnastike
Izgledaj pravo i rasti zdravo!
NAZOVITE NAS
064/344-6847
064/164-1859
061/341-4422
Kičmeni stub
Kičmeni stub sačinjavaju pršljenovi čiji ukupni broj iznosi 33-34. Kičmeni pršljenovi prema delu trupakome pripadaju dele se na: 7 vratnih, 12 grudnih, 5 slabinskih, 5 krsnih, i 4-5 trtičnih. Kod odraslih osoba zbog uspravnog stava tela , kičmeni stub podseća na izduženo latinično slovo S.
Ukupna dužina kičmenog stuba iznosi 75 cm , od čega jedna četvrtina otpada na međupršljenske kolutove (diskuse). Kosti kičmenog stuba, međupršljenski diskusi i fibrozne veze čine snažan i otporan nosač težine tela i vrlo elastičnu osovinu tela.
Zbog toga je kičmeni stub istovremeno čvrst i pokretljiv. Pokretljivost između dva kičmena pršljenova je minimalna, ali pokreti kičme u celini, kao zbir većeg broja manjih pokreta ima veliku amplitudu. Međusobna pokretljivost dva susedna zgloba zavisi od više faktora: pokreti su veći ako su tela pršljenova uža i niža, međupršljenski diskusi viši, širina lukova manja i ako su spinozni nastavci horizontalni. Posmatran sa strane kičmeni stub ima 4 krivine: vratnu, grudnu, slabinsku i krsno-repnu.
Pravilno držanje tela
Pravilno držanje tela se definiše kao određena sposobnost i navika da delovi tela i u vertikalnom i ravnotežnom položaju omogućavaju odvijanje fizioloških potreba a to podrazumeva pravilan odnos svih segmenata tela. Pojednostavljeno, to znači da su uši, ramena, kukovi, kolena i skočni zglobovi u pravilnoj vertikalnoj liniji tj. u istoj ravni (slika levo dole).
Primećuje se da kičmeni stub nije prav nego se uočavaju krivine. Te krivine se nazivaju fiziološke krivine jer se razvijaju nakon rođenja, u toku prve i druge godine života. One nastaju pod uticajem težine gornjih delova tela, a sa ciljem bolje amortizacije pri izvođenju mnogih pokreta, kao i pri uticajima različitih drugih opterećenja na kičmeni stub.
Pomenute fiziološke krivine kičme nazivaju se:
-
vratna lordotična krivina sa konveksitetom (ispupčenjem) unapred,
-
leđna kifotična krivina sa konveksitetom unazad,
-
slabinska lordotična krivina koja u svemu odgovara vratnoj ali je malo više naglašena.
Ovo je sve posmatrano iz sagitalne ravni tj. bočno kao na slici prikazanoj dole levo. Posmatrano sa zadnje strane kičmeni stub mora biti potpuno prav, bez ikakvih odstupanja.
Najčešće kada se kaže loše držanje tela misli se na kičmeni stub ali ne sme se zanemariti i donji deo tela.
Natkolenica i potkolenica ne bi trebale da čine lučno iskrivljenje sa konveksitetom (ispupčenjem) u jednu i drugu stranu u predelu kolena, tj. prilikom normalnog uspravnog stava gde su noge blago raširene i stopala paralelna kolena ne bi trebala da se dodiruju a čašice su usmerene ka napred. Stopala treba da budu prava sa osloncem na spoljašnju ivicu tabana.